psychotesty a testy osobnosti online

 

www.psychotesty.psyx.cz
...vidí do vás

OSPAT - Test typů a poruch osobnosti
Jaké je celkové zaměření vaší osobnosti? Test zjišťuje 11 typů osobnosti - úzkostnou, histrionskou, paranoidní, emočně nestabilní a další. Podrobnosti
EQ-TEST - Test emoční inteligence
Dokážete komunikovat s druhými, umíte správně odhadnout, jak se cítí? EQ test zjišťuje, jak člověk zvládá svůj emoční život.
Podrobnosti
BITEPT - Test duševních poruch
Deprese, schizofrenie, úzkostné poruchy - tento test nabízí velmi užitečné, orientační zjištění všech základních duševních poruch.
Podrobnosti
ICAP - Test osobnostních vlastností
Jaký je základ vaší osobnosti? O co se můžete opřít a co vám naopak komplikuje život? Test zjišťuje 13 základních vlastností.
Podrobnosti
ASTE - Test vaší stresové zátěže
Jaká je míra vašeho akutního a chronického stresu? Jaké máte předpoklady pro nadměrné stresování se nebo naopak dobré zvládání stresu?
Podrobnosti
COGIT - Test mentální výkonnosti
Myslí vám to pružně, rychle a bezchybně? Neselháváte v pozornosti? Necháte se snadno rozhodit? Unikátní test duševního výkonu.
Podrobnosti
FULJOB - Test pracovní orientace
Na jakou práci nebo školu se hodíte? S jakou profesí ladí vaše osobnost? Dozvíte se, jak je u vás namícháno 6 základních typů pracovního zaměření.
Podrobnosti
MEMREX - Test paměti
Jak moc se můžete spolehnout na svou paměť? Jak dobří jste v zapamatování a vybavení? Jde ozajímavý test, který prověřuje několik typů paměti.
Podrobnosti
STRONG - Test silných
stránek
O jaké silné stránky své osobnosti se můžete opřít a zvýšit tak svou životní spokojenost? Prověřte se v 24 kvalitách a zjistěte, které jsou ty vaše.
Podrobnosti
MACH - Test výkonové motivace
Snažíte se, ale výsledky se nedostavují? Co vám brání v úspěchu a výkonu? Test hodnotí sílu motivu výkonu, strach z neúspěchu a další charakteristiky.
Podrobnosti
PESO - Osobnost mezi lidmi
Máte předpoklady pro kvalitní a trvalé vztahy s druhými lidmi? Umíte je vytvářet a udržovat? Test vlastností projevujících se ve vztazích.
Podrobnosti
Partnerský test
V jakém stavu je váš manželský nebo partnerský vztah? Zjistěte, z čeho vyplývají případné potíže a jak na nich pracovat.
Podrobnosti
Test barev
Specifický test, který čte lidskou povahu a hlavně aktuální stav a případné potíže z barev, které člověk volí. Test pro psychologické labužníky.
Podrobnosti
 
 
 

 

 

 

Žárlivost

Pokud si chcete tento text uložit, nebo použít pro svůj web, můžete si jej stáhnout v pdf
> klikněte standardně LEVÝM tlačítkem myši a pak si soubor uložte
zpět na rozcestník článků

Žárlivost - pozadí, příčiny, jak se jí zbavit + text ke stažení

Co je žárlivost?

Je to silně nepříjemný pocit, jehož náplní je obava z opuštění nebo odnětí pozitivních citů – hlavně lásky. Jednoduše – žárlivý člověk se bojí, že ho někdo, na kom mu záleží (nejčastěji partner), už nemá tolik rád a že bude opuštěn.
Žárlivost se projevuje v různých intenzitách – od občasné (a dočasné) slabé chvilky až k dramatickým formám, na které pamatují i psychiatrické diagnózy a trestní zákoník.

Co žárlivec prožívá?
Na vědomé úrovni cítí úzkost, strach a neustálé pochybnosti: jestli ho má druhý stále rád, jestli nemá rád něco nebo někoho jiného, jestli ho stejně jednou neopustí atp.

Co je na pozadí žárlivosti?
Žárlivý člověk trpí pocity méněcennosti a právě ty jsou tím nejpodstatnějším v pozadí žárlivosti. Pochybuje o vlastní hodnotě, tím pádem se necítí být dost dobrý pro druhého – a proto se bojí, že bude opuštěn, nahrazen. Žárlivý člověk si také vytvoří síť přesvědčení, které nemají oporu v realitě (určitě někoho má, určitě mi lže, určitě nejela k mamince, ale za někým atp.) - ve vystupňované formě jde o tzv. emulatorní neboli žárlivecké bludy.
Mnoho žárlivců dělá navenek dojem silných a sebevědomých osobností, ale to je VŽDY jen fasáda. Člověk se zdravou osobností nežárlí.

Jak vypadá soužití se žárlivcem?
Zpočátku se to vůbec nepozná – zatím ještě neodhalený žárlivec je pozorný, což jeho protějšku imponuje, stále se o druhého zajímá... a ukládá si současně do paměti všechno, co se dozvěděl. Na tato fakta má mimořádnou paměť, takže jakýkoli budoucí rozpor rozpoutá vyžadování vysvětlení. Pomaličku začíná druhého omezovat – tu ho přemluví, ať nechodí na domluvenou schůzku se známými, ale jde raději někam s ním, tu upustí lehkou výčitku... Oběť je zatím v klidu, ale do pár měsíců přijdou rozkazy, vydírání, výhružky, výslechy, neustálé vyžadování ujištění o lásce, vyžadování hlášení se odkudkoli, omezování jiných aktivit i lidí. Druhý je brán žárlivým člověkem jako majetek a individuum bez rozhodovacích možností. Když už dojde na žárlivost řeč, je z ní viněna oběť – že žárlivost svým chováním vyprovokovala. Poměrně časté je vedle psychického i fyzické násilí, někdy dovedené až do fatálního konce.

Jak se zbavit žárlivosti?
Není to jednoduché, ale může se to povést. V první řadě musí žárlivec přijmout odpovědnost za své žárlení – připustit, že je to on, kdo svou žárlivost spouští, ne nikdo jiný. Je třeba provést revizi uvažování, naučit se vážit si sebe – to především. Pokud se chce někdo zbavit závažnější formy žárlivosti, velice mu pomůže doprovod psychologa. Žárlivost bývá součástí paranoidní poruchy osobnosti.

Jak (ne)žít se žárlivcem?
Partner žárlivého člověka buď rezignuje na vlastní svobodu (a pak ve svazku zůstává) nebo se snaží situaci nějak změnit. Jistě je možné pokusit se korigovat žárlivé jednání svého partnera – tedy pomoci mu zbavit se žárlivosti (viz výše). Nebo vztah ukončit. Mnohé oběti žárlivců k tomuto nemají sílu a pak by měly vyhledat podporu. Život se žárlivým člověkem pro ně bude plný utrpení – budou trpět psychicky a nezřídka i fyzicky. U toho posledního platí, že nejpozději po druhé ráně nastává nejvyšší čas k odchodu.

k tomuto tématu vizte též příběh ženy, která žila se žárlivcem

PhDr. Michaela Peterková

Vybrané otázky a odpovědi k žárlivosti z původní online poradny na webu psychoweb.cz:

Partner žárlí a nevěří mi - Mám partnera již 10 let, máme čtyřletou dcerku, minulý týden jsme se vzali. Vždycky měl sklony k žárlivosti a nedůvěře, včera si přečetl mou konverzaci s kamarádkou...

Nedůvěra a podezírání - Dobrý den, jsem s přítelem 5 měsíců, meli jsme od zacatku hezky vztah po čase jsem přestala duvěřovat podezirat atd i bezduvndne :( Vyvrcholilo to...

Partnerka žárlí - Mám 20 let vztah s jedním dítětem, moje žena byla od počátku vztahu žárlivá a nikdy se netajila, že v předchozím manželství byla v podstatě po celou dobu manželství (18 let) nevěrná...

Přehnaná žárlivost - Dobry den, chcel by som va poprosit o radu pretoze uz nwm co mam robit, moja priatelka je naviazana na mojho byvaleho kamarata ktory ma momentalne neznasa pretoze som pre neho nevdacny...

 


Stáhněte si zdarma podrobný text (10 stran) o žárlivosti:

Pro získání pdf souboru vyplňte prosím do políčka svoji e-mailovou adresu a klikněte na odeslat. Na uvedenou adresu Vám přijde e-mail s přílohou ve formátu PDF.

Kliknutím na "odeslat" souhlasíte s respektováním autorských práv a podmínek

Váš e-mail:    
 
  
Na tlačítko ODESLAT klikněte pouze jednou a chvíli prosím vyčkejte - zpracovávaný soubor je dost velký; po jeho odeslání se vám automaticky otevře rozcestník článků. zpět na rozcestník článků

nahoru

 


VAŠE VÝHODY

KVALITNÍ psychologické testy
Výsledky máte OKAMŽITĚ - testy jsou plně online
Zadání zdarma, vyhodnocení za vlídný poplatek
PODROBNÉ výsledky, u některých testů bezplatné bonusy


INFO

psychotesty pro řidiče a k policii
testování pro firmy a personalisty, opakované užívání testů


 

Testy: OSPAT, ICAP, PESO

Velmi zajímavé! Není snadné přiznat přiznat si některé věci, ale tak začíná práce na sobě.


Kristýna, 1988


Test: BITEPT

Podle testu trpím somatizační poruchou, tak aspoň vím, s čím bojovat.Robert, 1970


Testy: OSPAT, EQ-TEST, PESO

Dozvěděla jsem se, proč jsem tak konfliktní. Jen škoda, že ne dříve.Jaroslava, 1952


Testy: FULJOB, MACH, ICAP

Váhala jsem s vlastním byznysem, ale podle testu na to mám - tedy povahu.Liv, 1969


Test: MEMREX

Jsem soutěživý a tohle mi dalo pořádně zabrat. Konečně náročný a výborný test!Martin, 1978


Testy: MEMREX, ICAP, EQ-TEST

Získal jsem odpovídající popis osobnosti a povzbudivou zprávu o své paměti.Radim, 1944


Testy: EQ-TEST, PESO

Ani bych dřív nevěřil, co všechno určuje, jaké budu mít vztahy s okolím.Tomáš, 1986
 


INFO

První, kdo ví o nových testech?
Buďte v obraze!

Pro firmy a personalisty:
kredity na opakované testování
za výhodnou cenu

Máte web a chcete propagovat
naše testy?
Pošlete nám informace
o sobě a zkusíme se dohodnout.

Tvorba psychologických testů pro weby a tištěná média - kontaktujte nás

Články z psychologie

 


Psychotesty - další informace

Tradičně nejoblíbenější jsou psychologické testy osobnostních vlastností. k nim patří testy OSPAT, ICAP a PESO. ICAP je klasický test osobnosti zjišťující nejdůležitější vlastnosti; PESO je zajímavý nástroj měřící ty vlastnosti, které se významně projevují v mezilidských vztazích. Jiný test osobnosti s takovým zaměřením u nás k dispozici není, navíc k němu patří zdarma zajímavý test "Jste dobrý psycholog?"
OSPAT je velmi oblíbený psychotest, protože zjistí zaměření osobnosti, které, je-li silné, přechází až v poruchu osobnosti. Proto je tento test vhodný pro zdravé jedince i pro takové, kteří pociťují obtíže. Když pak z testu vyplyne, že dotyčný má lehce zvýrazněné např. narcistické a histriónské rysy, ví, na čem zapracovat, jakou literaturu vyhledat a nebo naopak se rozhodne ponechat si tyto své zvláštnosti, což je také zcela regulérní. Kombinací těchto testů se dostane obsáhlý a solidní obraz osobnosti.
Test BITEPT slouží těm, kteří mají podezření na určitý psychický problém. Lze jej vyplnit i za někoho blízkého, o jehož zdraví se obávají. Jako bonus zdarma je součástí vyhodnocení 15ti stránkový materiál, v němž jsou srozumitelně popsány testované poruchy. Oblast psychopatologie a psychiatrie je stále pro většinu lidí neznámou a obávanou a tento text poskytuje informace, po kterých se mnozí stydí ptát jinde. BITEPT lze dobře kombinovat s psychotestem OSPAT a případně PESO.
Z oblasti práce je tu oblíbený FULJOB, který na základě několika typů informací prozradí typ vaší profesní orientace. Ocení jej studenti i pracující jedinci, zejména když je jejich práce neuspokojuje. Tento psycho test může ukázat (a také často ukáže), že typ práce není v souladu s osobností. A nakonec MACH - test výkonové motivace a souvisejících vlastností. Dnešní doba je o výkonu a tady zjistíte, jak si stojíte ve srovnání s ostatními a co případně s tím. Oblíbenou kombinaci tvoří FULJOB, MACH a ICAP, u pomáhajících profesí pak i PESO.
Speciálně pro lidi, kteří chtějí zjistit stav svého partnerského vztahu, slouží Partnerský test. Mohou jej vyplnit oba partneři (to je ideální varianta), nebo jen jeden z nich.

Psychologické testy jinde na síti

Na partnerských projektech najdete ještě další možnosti otestovat se. Jde o Test sebevražedného rizika, Test síly deprese DEPRETEST a Test syndromu vyhoření - všechny tyto psychologiccké testy jsou zdarma i s výsledky a online.