psychotesty a testy osobnosti online

 

www.psychotesty.psyx.cz
...vidí do vás

OSPAT - Test typů a poruch osobnosti
Jaké je celkové zaměření vaší osobnosti? Test zjišťuje 11 typů osobnosti - úzkostnou, histrionskou, paranoidní, emočně nestabilní a další. Podrobnosti
EQ-TEST - Test emoční inteligence
Dokážete komunikovat s druhými, umíte správně odhadnout, jak se cítí? EQ test zjišťuje, jak člověk zvládá svůj emoční život.
Podrobnosti
BITEPT - Test duševních poruch
Deprese, schizofrenie, úzkostné poruchy - tento test nabízí velmi užitečné, orientační zjištění všech základních duševních poruch.
Podrobnosti
ICAP - Test osobnostních vlastností
Jaký je základ vaší osobnosti? O co se můžete opřít a co vám naopak komplikuje život? Test zjišťuje 13 základních vlastností.
Podrobnosti
ASTE - Test vaší stresové zátěže
Jaká je míra vašeho akutního a chronického stresu? Jaké máte předpoklady pro nadměrné stresování se nebo naopak dobré zvládání stresu?
Podrobnosti
COGIT - Test mentální výkonnosti
Myslí vám to pružně, rychle a bezchybně? Neselháváte v pozornosti? Necháte se snadno rozhodit? Unikátní test duševního výkonu.
Podrobnosti
FULJOB - Test pracovní orientace
Na jakou práci nebo školu se hodíte? S jakou profesí ladí vaše osobnost? Dozvíte se, jak je u vás namícháno 6 základních typů pracovního zaměření.
Podrobnosti
MEMREX - Test paměti
Jak moc se můžete spolehnout na svou paměť? Jak dobří jste v zapamatování a vybavení? Jde ozajímavý test, který prověřuje několik typů paměti.
Podrobnosti
STRONG - Test silných
stránek
O jaké silné stránky své osobnosti se můžete opřít a zvýšit tak svou životní spokojenost? Prověřte se v 24 kvalitách a zjistěte, které jsou ty vaše.
Podrobnosti
MACH - Test výkonové motivace
Snažíte se, ale výsledky se nedostavují? Co vám brání v úspěchu a výkonu? Test hodnotí sílu motivu výkonu, strach z neúspěchu a další charakteristiky.
Podrobnosti
PESO - Osobnost mezi lidmi
Máte předpoklady pro kvalitní a trvalé vztahy s druhými lidmi? Umíte je vytvářet a udržovat? Test vlastností projevujících se ve vztazích.
Podrobnosti
Partnerský test
V jakém stavu je váš manželský nebo partnerský vztah? Zjistěte, z čeho vyplývají případné potíže a jak na nich pracovat.
Podrobnosti
Test barev
Specifický test, který čte lidskou povahu a hlavně aktuální stav a případné potíže z barev, které člověk volí. Test pro psychologické labužníky.
Podrobnosti
 
 
 

 

 

 

Alkoholik

Pokud si chcete tento text uložit, nebo použít pro svůj web, můžete si jej stáhnout v pdf
> klikněte standardně LEVÝM tlačítkem myši a pak si soubor uložte
zpět na rozcestník článků

Toto je případová studie neboli příběh člověka bojujícího s alkoholismem

r.2006
Hynek L. se narodil během války; manželství rodičů se rozpadlo, když bylo Hynkovi 6 let - otec odešel k jiné ženě. Hynek vyrůstal ve skromných poměrech jen s matkou, která jej všemožně podporovala, všechno mu odpouštěla a idealizovala si jej. Hynek se vyučil, prošel vojnou, začal pracovat a v 27 letech se oženil. Byl velmi podnikavý a dovedl si dobře poradit i v tuhých socialistických poměrech. S manželkou opravili domek, měli dvě děti - dceru a syna - a postavili si svépomocí luxusní vilu, kam se stěhovali v r. 1981. Celkově žili nad obvyklé poměry. Hynek L. znal všeliké způsoby, jak přijít k penězům a jeho žena byla velmi pracovitá. Už v této době lze vystopovat určité potíže s pitím - Hynek se poměrně často opil, např. s kolegy v práci, jezdil takto i autem, které několikrát odřel. I doma se pilo zejména v souvislosti s častými návštěvami. V polovině 80. let absolvoval Hynek dvě několikaměsíční pracovní stáže v zahraničí. V této době se jeho manželka seznámila s jiným mužem a s Hynkem se rozvedla. Odešla i s oběma dětmi a zakrátko měla s novým partnerem další dítě. Hynek se krátce na to potkal s jistou vzdělanou ženou. Po půlroční známosti se vzali.

Hynek přiznává, že v době kolem rozvodu začal již tajně pít alkohol, nicméně podezření v této době zatím nebudil. Jeho nová manželka se ukázala být komplikovanou osobností, scházela jí vřelost a jen obtížně si zvykala na Hynkovu matku, která s ním žila v jeho domě, a na jeho děti, které jej navštěvovaly o víkendech. Hned po revoluci v r. 1989 začal Hynek L. podnikat v oboru, kterému dobře rozuměl. Firmu měl zpočátku doma, později si pronajal jiné prostory, protože v rámci vypořádání majetku s bývalou manželkou dům prodal. Koupil jiný starší domek, který opravil. Zde se jeho pití alkoholu stává problematičtějším a někdy se v práci opil natolik, že zůstal ve firmě (měl tam zařízenou jednu místnost), aby vystřízlivěl. Jeho zaměstnanci se museli snažit manévrovat tak, aby opilého Hynka nepotkávali zákazníci. Pití se stávalo stále častějším a intenzivnějším - Hynek se vymlouval na problémy a stres. Firmě se dařilo, vydělávala řádově miliony korun ročně a Hynek utrácel velké částky peněz za různé "radosti" - fotoaparát, nový model počítače... a měl rád věci "v akci." Dost peněz také investoval do své manželky, naopak jeho děti se z jeho životní úrovně příliš netěšily. Pil teď i několik dní v kuse, ale o tom, že má problém, nechtěl ani slyšet. Jeho oblíbené rčení bylo: "Mám to pod kontrolou." Nekriticky předstupoval podnapilý před svou rodinu a své zaměstnance v domnění, že si nikdo ničeho nevšimne. Když mu žena pohrozila, že od něj odejde, slíbil jí, že bude abstinovat, což několik měsíců vydržel, ale pak se začal opíjet znova. V této době již Hynek nechodil do restaurací, pil výhradně tajně.

Někdy v roce 2000 si přiznal, že má problém a docházel do psychologické poradny. Posléze, protože toto nikam nevedlo, svolil k tomu, že půjde do léčebny. Zde vydržel 3 měsíce a pak předčasně léčbu ukončil s tím, že "už mi to nic nedává." Abstinoval pak asi půl roku a začal znovu pít. Značně podnapilý jezdil i autem, které mnohokrát odřel, ale neuvěřitelným štěstím nezpůsobil žádnou vážnější nehodu. Manželka mu několikrát hrozila rozvodem, dokonce se od něj i odstěhovala, ale vždy se opět nechala Hynkem přesvědčit, že pít nebude, a že jí potřebuje, aby ho hlídala. Jeho okolí se s Hynkem příliš nebavilo. Ve firmě již prakticky nefungoval - jednak o to neměl moc zájem a pak velice zapomínal. Po jednom několikatýdenním období intenzivního pití alkoholu se Hynek rozhodl pro druhý pokus v další léčebně. I odtud odešel asi po 3 měsících, a opět s tím, že se již dozvěděl všechno, co k abstinenci potřeboval. Jezdil pak na akce Anonymních alkoholiků, ale nikdy jim ani svému psychologovi nepřiznal, že abstinenci několikrát porušil.

V současné době to funguje tak, že vždy několik dní nebo týdnů abstinuje a pak nějakou dobu v kuse pije. Abstinenci poruší vždy, když jeho manželka někam odjede. Své problémové pití Hynek již otevřeně připouští, ale nezdá se, že by mu tento typ náhledu nějak pomáhal. Bere Antabus, ale zná způsoby, jak jeho účinky obejít. Loni mu zemřela matka a on jí pro silnou opilost nezvládl přijít na pohřeb, což si později vyčítal. Manželka s ním je i přes opakované hrozby rozvodu dosud. Pokud jde o množství konzumovaného alkoholu v obdobích pití, vypije Hynek 1-2 lahve tvrdého alkoholu denně, přičemž si je kupuje po jedné v domnění, že to bude jen tato jedna, poslední.

2011
Hynkův příběh má prozatím ten méně typický a sympatický vývoj - abstinenci. Před čtyřmi lety se Hynek v opilosti vyboural s autem. Naštěstí jel sám a zničil si pouze své auto, nikomu neublížil. Následovala klasika světské spravedlnosti - zákaz řízení a povinná ambulantní léčba. Možná to byla lekce, kterou Hynek potřeboval, protože od té doby až na pár víkendových výjimek abstinuje. Užívá antidepresiva, která mu pomáhají vyrovnávat se s běžným stresem a snižují tak pravděpodobnost, že by zas sáhnul po etanolové podpoře. Manželský vztah nyní funguje dobře, Hynek působí zralejším, vyrovnanějším dojmem a ač v důchodu, tráví dny velmi aktivním způsobem.

k tomuto tématu viz též články o alkoholismu a s ním souvisejících syndromech na tomto webu


PhDr. Michaela Peterková

Pokud si chcete tento text uložit, nebo použít pro svůj web, můžete si jej stáhnout v pdf
> klikněte standardně LEVÝM tlačítkem myši a pak si soubor uložte
zpět na rozcestník článků

nahoru

 

 


VAŠE VÝHODY

KVALITNÍ psychologické testy
Výsledky máte OKAMŽITĚ - testy jsou plně online
Zadání zdarma, vyhodnocení za vlídný poplatek
PODROBNÉ výsledky, u některých testů bezplatné bonusy


INFO

psychotesty pro řidiče a k policii
testování pro firmy a personalisty, opakované užívání testů


 

Testy: OSPAT, ICAP, PESO

Velmi zajímavé! Není snadné přiznat přiznat si některé věci, ale tak začíná práce na sobě.


Kristýna, 1988


Test: BITEPT

Podle testu trpím somatizační poruchou, tak aspoň vím, s čím bojovat.Robert, 1970


Testy: OSPAT, EQ-TEST, PESO

Dozvěděla jsem se, proč jsem tak konfliktní. Jen škoda, že ne dříve.Jaroslava, 1952


Testy: FULJOB, MACH, ICAP

Váhala jsem s vlastním byznysem, ale podle testu na to mám - tedy povahu.Liv, 1969


Test: MEMREX

Jsem soutěživý a tohle mi dalo pořádně zabrat. Konečně náročný a výborný test!Martin, 1978


Testy: MEMREX, ICAP, EQ-TEST

Získal jsem odpovídající popis osobnosti a povzbudivou zprávu o své paměti.Radim, 1944


Testy: EQ-TEST, PESO

Ani bych dřív nevěřil, co všechno určuje, jaké budu mít vztahy s okolím.Tomáš, 1986
 


INFO

První, kdo ví o nových testech?
Buďte v obraze!

Pro firmy a personalisty:
kredity na opakované testování
za výhodnou cenu

Máte web a chcete propagovat
naše testy?
Pošlete nám informace
o sobě a zkusíme se dohodnout.

Tvorba psychologických testů pro weby a tištěná média - kontaktujte nás

Články z psychologie

 


Psychotesty - další informace

Tradičně nejoblíbenější jsou psychologické testy osobnostních vlastností. k nim patří testy OSPAT, ICAP a PESO. ICAP je klasický test osobnosti zjišťující nejdůležitější vlastnosti; PESO je zajímavý nástroj měřící ty vlastnosti, které se významně projevují v mezilidských vztazích. Jiný test osobnosti s takovým zaměřením u nás k dispozici není, navíc k němu patří zdarma zajímavý test "Jste dobrý psycholog?"
OSPAT je velmi oblíbený psychotest, protože zjistí zaměření osobnosti, které, je-li silné, přechází až v poruchu osobnosti. Proto je tento test vhodný pro zdravé jedince i pro takové, kteří pociťují obtíže. Když pak z testu vyplyne, že dotyčný má lehce zvýrazněné např. narcistické a histriónské rysy, ví, na čem zapracovat, jakou literaturu vyhledat a nebo naopak se rozhodne ponechat si tyto své zvláštnosti, což je také zcela regulérní. Kombinací těchto testů se dostane obsáhlý a solidní obraz osobnosti.
Test BITEPT slouží těm, kteří mají podezření na určitý psychický problém. Lze jej vyplnit i za někoho blízkého, o jehož zdraví se obávají. Jako bonus zdarma je součástí vyhodnocení 15ti stránkový materiál, v němž jsou srozumitelně popsány testované poruchy. Oblast psychopatologie a psychiatrie je stále pro většinu lidí neznámou a obávanou a tento text poskytuje informace, po kterých se mnozí stydí ptát jinde. BITEPT lze dobře kombinovat s psychotestem OSPAT a případně PESO.
Z oblasti práce je tu oblíbený FULJOB, který na základě několika typů informací prozradí typ vaší profesní orientace. Ocení jej studenti i pracující jedinci, zejména když je jejich práce neuspokojuje. Tento psycho test může ukázat (a také často ukáže), že typ práce není v souladu s osobností. A nakonec MACH - test výkonové motivace a souvisejících vlastností. Dnešní doba je o výkonu a tady zjistíte, jak si stojíte ve srovnání s ostatními a co případně s tím. Oblíbenou kombinaci tvoří FULJOB, MACH a ICAP, u pomáhajících profesí pak i PESO.
Speciálně pro lidi, kteří chtějí zjistit stav svého partnerského vztahu, slouží Partnerský test. Mohou jej vyplnit oba partneři (to je ideální varianta), nebo jen jeden z nich.

Psychologické testy jinde na síti

Na partnerských projektech najdete ještě další možnosti otestovat se. Jde o Test sebevražedného rizika, Test síly deprese DEPRETEST a Test syndromu vyhoření - všechny tyto psychologiccké testy jsou zdarma i s výsledky a online.