Test barvových preferencí
 

 
V barvách, které se vám líbí či nelíbí, se odráží vaše nitro. Chcete o sobě vědět víc? Test barev vám poskytne podrobný rozbor vaší aktuální a osobní situace v mnoha životních oblastech.
 
Volíte postupně v devíti sériích barvy, tvary a odstíny základních barev - podle těchto voleb a jejich kombinací se sestaví výsledná charakteristika. Test barev vyplníte online a vyhodnocení následně provede psycholog. Podrobný popis Testu barev naleznete níže na této stránce.
 
Výsledek je velmi rozsáhlý a podrobný, 3-4 strany A4. Cena za vyhodnocení testu je 590 Kč (je zde velký podíl "ruční" práce psychologa) a platí se předem buď platební kartou nebo převodem na účet.
 
Měli byste vědět, že je vždy lepší absolvovat test osobně s klasickou testovou příručkou, protože odstíny prezentované elektronicky mohou být v určité míře změněny vlivem nastavení, typu a stáří monitoru či displeje. Pokud se s tímto faktem smíříte, bez obav pokračujte dál.
 
Výsledky posíláme nejpozději do osmi pracovních dní od projití testu.
 
Vyplňování testu vám zabere asi 10-15 minut. Vyhraďte si nerušenou chvilku a své volby s nikým nekonzultujte, aby výsledek nebyl zkreslený.
 
Online test jako bonus zdarma:
Ke každému vyhodnocení Testu barev získáte zdarma jeden online test dle vlastního výběru!
Na konci Testu barev si zvolíte, který z online testů budete chtít. Výběr je velmi široký: Testy osobnosti OSPAT, ICAP a PESO, Test duševních poruch BITEPT, Profesní testy MACH a FULJOB, Test vztahu PTEST, Testy paměti a mentálního výkonu MEMREX a COGIT nebo Test emoční inteligence EQ TEST. Volný přístupový kód dostanete spolu s vyhodnocením Testu barev.

 

 
Charakteristika testu

 
Tento test se v psychologické diagnostice používá již déle než půl století a vychází z předpokladu, že z upřednostnění určitých barev lze usoudit na vlastnosti člověka. Postupně v devíti sériích se volí barvy, tvary a odstíny základních barev; tyto výběry jsou posuzovány v interakci (ve vzájemném vztahu) a výsledkem je informačně velmi bohatý a inspirativní materiál.
 
Test barev (též Test barvových preferencí) je zaměřen spíše na aktuální situaci člověka (oproti tomu klasické psychologické testy a dotazníky testují relativně stálé charakteristiky – vlastnosti). Zjišťuje například prožívání vztahů k okolí, reakce na požadavky, nevědomé potřeby, očekávání a další podobné aspekty. Právě tím je tento test zajímavý – že zpřístupní informace, které normálně nejsou k dispozici. Např. ve vyhodnocení jedné ženy se objevilo konstatování, že má velmi nestabilní vztahy k blízkým lidem (to byla věc, o níž samozřejmě věděla a která jí spíš přesvědčila o platnosti výsledku). To podstatnější následovalo – že klade na své okolí velké nároky a zároveň se cítí nedoceněna. Proto očekává neustálé ujišťování, že ji ostatní mají rádi, že to a to umí dobře atp. Tady už se musela zamyslet a po nějaké době připustit, že „na tom něco bude“, což jí bylo odrazem pro práci na sobě. Tento psychotest jí tedy mimo jiné naznačil příčinu jejího selhávání ve vztazích; přitom jinak by patrně hledala problém spíš v druhých nebo by rezignovala s tím, že má smůlu na lidi.
 
Nespornou výhodou Testu barev je to, že jej nelze vědomě zkreslit žádoucím směrem (to se často stává u klasických psychologických testů ve formě dotazníků). Jeho výsledek je možné znehodnotit (např. náhodnou nebo opačnou volbou barev), ale nikdo neví, jak to zařídit, aby ve výsledku bylo, že je úžasný, altruistický atp. Naše ego totiž přirozeně touží získávat jen ty nejlepší informace o sobě, takže aniž bychom vědomě chtěli, vylepšujeme občas svůj obraz. V psychodiagnostice je tohle téma velmi aktuální, protože nevědomé vylepšování sebeobrazu „ničí“ výsledky mnoha psychologických testů. Test barev je těžké zkreslit. Vyhodnocení testu má pak význam pro toho, kdo je ochoten připustit si skutečnost, že není dokonalý a že má sám významný podíl na své životní situaci a spokojenosti. Pak je možné výsledky využít a pracovat na sobě – samo vyhodnocení testu nezpůsobí žádný zázrak, který všechny problémy bezpracně vyřeší. Nicméně dovede ukázat cestu.

 


 
Tip na neotřelý dárek - věnujte poukázku na Test barev. I k poukázce náleží bonusový psychotest zdarma a cena je stejná, 590 Kč, obdarovaný dostává na poukazu kód pro přímý vstup. Objednávejte na info@psyx.cz
 
Provozuje: Psychologické služby, PhDr. Michaela Peterková, kontakt naleznete na www.psyx.cz. Podmínky užití